En guide till att sätta dit solskydden med både ljus och spegel istället för de vanliga skydden som vissa har.
Det är samma solskydd på vectra och calibra så men kan plocka från en vectra om så önskas.
1. Ta bort de gamla solskydden, sitter med 3 stjärnskruvar vardera.
2. Plocka loss de svarta karmarna på sidan om innertaket så att innertaket kan tas ned.
Det fungerar att ha innertaket kvar, men det bli mycket trängre och blodigare.
3. Det finns en kontakt med konstant +matning under innertaket, det är denna vi kopplar våra solskydd till.

Vi har våra 2 sladdar från skyddet:

Skarva dit en 2-3 dm sladd på minussladden, sätt en ögla på så att vi kan dra fast den i en närliggande skruv(jord). Jag valde torxen som håller svarta karmen.

4. Skarva på en meter sladd på +sladden som vi senare kopplar till kontakten i taket.
5 När du nu har kablar på solskyddet så måste du dra de in (uppåt) genom det inre hålet och ut (nedåt) genom det yttre hålet. Annars kläms sladdarna fast när man ska dra åt, lättare om man gör såhär.
Inre höger, yttre vänster.

6 Dra fast solskyddet lite grand så att det sitte på plats, mät nu ut hur lång +sladd du behöver och kapa. Skarva på ett flatstift, passar i kontakten.

7 Dra minus/jord till karossen.
8. sätt tillbaka karmarna.
Klart

Värt att tänka på:
Sladdarna från solskyddet sitter inte så bra inuti skyddet så var riktigt försiktig, låt inte skyddet hänga i sladdarna.
Kapa inte för kort, bara att kasta upp överbliven sladd i taket.
Vet inte om det är säkrad + vilket det bör vara men dra bort en pol bara för att.
Testa att lamporna funkar innan du sätter dit, en av mina var paj, brunna lampor och ärgad.